Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 150 rocznica Powstania Styczniowego Apel patriotyczny Ogólnopolskie Święto Drzewa Dzień Edukacji Narodowej Wycieczka Braniewo - Frombork Pasowanie kl. I Narodowe Święto Niepodległości Andrzejki Wigilia szkolna Dzień Babci i Dziadka Styczniowa rocznica Bal karnawałowy Projekt ekologiczny Wyjazd edukacyjny do Szczytna kl. 0-III Wyjazd edukacyjny do Szczytna kl. IV-VI Dzień Kobiet Dzień Matki SKO Dzień Ziemi 360-lecie Klonu Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Wydarzenia 2013/2014

Styczniowa rocznica

"Dwa razy w swojej długiej historii Polska traciła niepodległość, dwa razy tę niepodległość odzyskiwała, dwa razy też, co nie zdarzyło się w historii innych narodów (...) tworzyła w konspiracji państwo podziemne - mówił Bronisław Komorowski, otwierając obchody 150 rocznicy powstania 1863 r. przed stołecznym pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.1

Największe polskie powstanie narodowe przeciwko Rosji, które wybuchło nocą z 22 na 23 stycznia 1863 r. trwało aż do wiosny 1864 r. , nie doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie w ówczesnych warunkach politycznych i przy tak ogromnej przewadze liczebnej wroga. W Królestwie Polskim stacjonowała stutysięczna armia rosyjska (14 tys. żołnierzy wzięło udział w walkach, przeciw której wystąpiło zaledwie 6 tys. powstańców).

Przez szeregi oddziałów polskich w całym okresie powstania przewinęło się wówczas ponad 200 tys. ochotników, dla których ogromną pomoc stanowiła ludność cywilna. Niestety, powstańcom nie udało się opanować na dłużej żadnego z zajmowanych miast, przewaga wroga okazała się miażdżąca, co w efekcie doprowadziło do stłumienia zrywu i porażki niosącej za sobą przerażające skutki dla wszystkich Polaków.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Klonie pamiętają o kolejnej styczniowej rocznicy, związanej z wybuchem powstania w 1863 r., odśnieżając, porządkując teren wokół mogiły powstańca Jakuba Pałaszewskiego oraz ustawiając i zapalajac znicze.

Na zdjęciach uczniowie kl V: Kacper Kulas, Jakub Kulas, Szymon Skiba z opiekunką, nauczycielką historii p. Aliną Zdunek.

1. Cyt. za: http://www.tvn24.pl/wiadomości-z-kraju, 3/150-lat-od-powstania-styczniowego-niezwykłe-doświadczenie-wynikające-z-marzenia-o-państwie,301570.html;autor:mn,ktom//bgr/kdj/k/źródło:tvn24.pl,PAP.,[dostęp on line, dn.23.04.2013].