Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 150 rocznica Powstania Styczniowego Apel patriotyczny Ogólnopolskie Święto Drzewa Dzień Edukacji Narodowej Wycieczka Braniewo - Frombork Pasowanie kl. I Narodowe Święto Niepodległości Andrzejki Wigilia szkolna Dzień Babci i Dziadka Styczniowa rocznica Bal karnawałowy Projekt ekologiczny Wyjazd edukacyjny do Szczytna kl. 0-III Wyjazd edukacyjny do Szczytna kl. IV-VI Dzień Kobiet Dzień Matki SKO Dzień Ziemi 360-lecie Klonu Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Wydarzenia 2013/2014

360-lecie Klonu

W  dniach 20 i 22 czerwca 2014 r. odbyły się obchody 360 –lecia wsi Klon. Organizatorami uroczystości były: Szkoła Podstawowa w Klonie, Parafia  p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Klonie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic,  Sołectwo wsi Klon oraz  Ochotnicza Straż Pożarna w Klonie.

Uroczyste obchody przebiegały pod hasłem „ Granice a życie  – na styku kultur, regionów”. Program uroczystości w dniu 20 czerwca obejmował:  sesję naukową dotycząca historii i kultury regionu z udziałem prof. Dr hab. Stanisława Achremczyka, dr hab. Andrzeja Szmyta, dr Jana Chłosty, dr Zbigniewa Kudrzyckiego i mgr Marka Nowotki, uroczystą mszę św.  z udzieleniem sakramentu bierzmowania pod przewodnictwem ks. Infułata Jana Jerzego Górnego, 10 – lecie dziecięcego zespołu kurpiowskiego „Burśtynki”, ekspozycję materiałów badawczych dotyczących mieszkańców i funkcjonowania miejscowości w latach 1864-1920 oraz panel dyskusyjny, którego przewodniczącym był ks. dr  Krzysztof Salamon -  proboszcz parafii Klon.

Sesja naukowa odbyła się w kościele parafialnym w Klonie, której otwarcia dokonał ks. dr Krzysztof Salamon. W kilku zdaniach powitał zaproszonych gości, uczestników sesji oraz mieszkańców wsi licznie zgromadzonych w kościele. Podziękował wszystkim za przybycie i przyczynienie się do organizacji obchodów, następnie oddał głos prowadzącej część naukową uroczystości, nauczycielce historii w Szkole Podstawowej w Klonie – mgr Alinie Zdunek. Prowadząca w szczególny sposób powitała przybyłych prelegentów oraz pokrótce przybliżyła porządek i tematykę wystąpień zawierającą zagadnienia:

1. Prof. dr hab. S. Achremczyk – „Wielka kolonizacja Mazur. Parafia w Klonie”.

2. Dr J. Chłosta – „Parafia katolicka w Klonie. Z dziejów Klonu”.

3. Dr hab. A. Szmyt – „Przerzut broni przez Prusy Wschodnie dla powstania styczniowego (szlaki przemytu). Rola pogranicza.

4. Dr Z. Kudrzycki – „Pogranicze mazursko-kurpiowskie w I wojnie światowej”.

Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk i mgr. Marek Nowotka nie przybyli ze względów zdrowotnych.

W wyjątkowym dla miejscowości dniu ks. Jerzy Górny udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Dalsze uroczystości odbyły się w budynku Szkoły Podstawowej w Klonie. Zgromadzonych gości przywitali: dyr. szkoły pani Marzena Błaszczak oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Klon i Okolic pan Jarosław Kozikowski. Kolejny punkt obchodów stanowił występ artystyczny  dziecięcego zespołu kurpiowskiego „Burśtynki”, który obchodził  10-lecie istnienia. Zespół ten został założony w Szkole Podstawowej w Klonie w kwietniu 2004 roku z inicjatywy Marzeny Błaszczak, dyrektor szkoły. Pierwszą opiekunką była   Irena Kaczmarczyk  obecnie opiekunką  jest  Elżbieta Kulas. Zespół współpracuje z instruktorem Janem Kanią.  Nawiązaniem do obchodów rocznicowych było wygłoszenie gadki w gwarze kurpiowskiej opartej o informacje zamieszczone w książce Z. Kudrzyckiego „Dzieje Rozóg”. Gadkę poszerzyła i opracowała Alina Zdunek, na gwarę kurpiowską przełożył Jan Kania a wygłosił uczeń gimnazjum Błażej Gut.Na sali gimnastycznej można było obejrzeć wystawę kserokopii ksiąg kościelnych z lat 1864-1920. Nie zabrakło też urodzinowego tortu oraz wspólnej biesiady.

W niedzielę 22 czerwca odbyła się kontynuacja obchodów 360-lecia Klonu. Po mszy św. odpustowej wszyscy chętni przenieśli się na boisko Szkoły Podstawowej w Klonie, gdzie odbył się festyn rodzinny. Na scenie odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz zespołu "Klonowskie Kurpsianki". Nie zabrakło innych atrakcji m. in. kulinarnych i sportowych. Rodzice przygotowali kawiarenkę oraz  grill. Na uroczystość przybyła również grupa rekonstrukcyjna "Przyjazne Spychowo”, która przygotowała pokaz tradycji i zwyczajów średniowiecznych.

Organizacja uroczystości rocznicowych przyczyniła się do integracji społeczności lokalnej, aktywnie uczestniczącej w przygotowaniach, zaś gościom przybliżyła ciekawa historię wsi leżącej na pograniczu mazursko-kurpiowskim.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym - 20. czerwca 2014 r. (piątek)

22 czerwca 2014 r. (niedziela)