Uczniowski Klub Sportowy "SP KLON INDIACA" X Amatorski Turniej Gry Indiaca Projekt "ŁĄCZY NAS INDIACA" XI Amatorski Turniej Gry Indiaca 12. Amatorski Turniej Indiaca 14. Amatorski Turniej Indiaca

UKS Indiaca

Uczniowski Klub Sportowy "SP KLON INDIACA"

Prezentacja multimedialna- Pobierz

INDIACA – gra zespołowa

Piłka do gry składa się z trzech części: miękkiej poduszki, w którą uderza się otwartą dłonią, z plastikowego trzonu oraz z czterech piór.

Zasady gry

Dwie drużyny rozgrywają mecz piłką – lotką  na boisku przedzielonym siatką.  Założeniem gry jest odbijanie piłki indiaca nad siatką tak, by dotknęła podłoża na boisku przeciwnika i tym samym ochrona swojego pola przed podobnym uderzeniem. Każdej drużynie przysługują trzy odbicia piłki zanim zostanie przekazana drużynie przeciwnej. Piłkę indiaca do gry wprowadza się poprzez wykonanie serwu na pole przeciwnika. Po zdobyciu punktu przez drużynę następuje rotacja graczy na pozycjach zgodnie ze wskazówkami zegara. Drużyna liczy pięciu graczy.

Historia gry indiaca

Gra pochodzi z Brazylii, gdzie znana jest pod nazwą „peteka”. Do Europy, a konkretnie do Niemiec trafiła za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Karl Hans Krohn w 1936 roku.  Natomiast Heinz Karl Kraus – wielki  pasjonat,  „najlepszy ojciec” gry indiaca   w Niemczech rozwinął  i przekształcił tę grę do znanego dziś stanu – turniejowej dyscypliny sportowej.  W roku 2000 powstał w Berlinie międzynarodowy związek indiaca – International Indiaca Association (IIA), do którego obecnie należy 9 państw (Estonia, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Słowacja, Szwajcaria, Belgia).

Szacuje się, że w Japonii w grę indiaca zaangażowanych jest 800 000 osób, a w Europie prawdopodobnie 100 000.

Indiaca w Polsce – Szkoła Podstawowa w Klonie

Pierwsze rozmowy, na temat nieznanej w Polsce dyscypliny sportu indiaca, przeprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonie Marzena Błaszczak podczas wakacyjnego urlopu w 2003 roku w Klonie z Elli Sett, trenerką klubu sportowego SG Erfttal Indiaca z Neuss.

Oficjalnie grę INDIACA Szkoła Podstawowa w Klonie zaprezentowała w 2004 roku podczas obchodów 350 – lecia założenia  wsi Klon. W prezentacji udział brali przedstawiciele klubu sportowego z Niemiec (Helmut Schmitz i Elli Sett). Nauczyciele wychowania fizycznego (Elżbieta Kulas, Jarosław Kozikowski) opracowali program nauki gry na zajęciach sportowych w szkole w Klonie.

W 2006 roku założony został pierwszy w Polsce klub sportowy  indiaca – UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „SP KLON INDIACA” z siedzibą w Szkole Podstawowej w Klonie. Klub w chwili obecnej liczy 65 członków. Wśród nich są dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Prezesem Klubu jest Marzena Błaszczak.

„Dzięki naszym wspólnym działaniom integrującym pokolenia pomyślnie rozwijamy sport w naszym regionie. Systematycznie organizujemy turnieje gry indiaca o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym oraz bierzemy udział w imprezach   i rozgrywkach sportowych. Jako pasjonaci prezentujemy grę Indiaca w różnych miejscach np.: w szkołach (wspomnę kilka miejscowości Olsztyn, Ełk, Ostrołęka, Myszyniec, Szczytno, Kwidzyń, Rozogi, Dąbrowy, Kolonia ), na festynach np. w Warszawie podczas pikniku „Seniorada 6” pod hasłem „Aktywność i zdrowie dla pokoleń” zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ i studentów Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz w miesięczniku nauczycieli, trenerów   i szkolnej służby zdrowia „Wychowanie Fizyczne i Zdrowie” (Nr 11), a ostatnio podczas   wojewódzkiej konferencji Wychowanie fizyczne w szkole (10 grudnia 2013 r.) w Olsztynie, której organizatorami byli Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa.” /17.02.2014 r. Marzena Błaszczak/

W 2011 roku Gmina Rozogi była gospodarzem 3 młodzieżowych mistrzostw świata (3. Junior World Cup Poland 2011).

Indiaca jest aktywnością fizyczną niezależną od predyspozycji fizycznych              i wieku. Aby osiągnąć sukces potrzebna jest praca, pasja, trening, samodyscyplina i zaangażowanie.

Do największych osiągnięć UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „SP KLON INDIACA” należy  zdobycie mistrzostwa świata w 2009 roku w Estonii oraz w 2011 roku w Polsce. Jesteśmy aktualnymi mistrzami świata w grupie wiekowej 11-14 lat kategoria chłopcy oraz kategoria mieszana chłopcy plus dziewczęta.

• 2nd Open Junior World Cup Inidaca, Estonia 2009 – złoto  w kategorii Mixed Youth 11-14 lat
  • 19. Kamen Open, Niemcy 2010,– drugie miejsce w kategorii Mixed 15-18 (turniej)
  • 3. Open Junior World Cup Indiaca, Polska 2011 – złoto w kategorii Mixed Youth, złoto w kategorii Men Youth , brąz w kategorii Mixed 15-18, brąz w kategorii Men 15-18

Zapraszam do współpracy w zakresie gry indiaca zainteresowane szkoły, kluby sportowe.

/Klon 2014, Marzena Błaszczak/