Nawigacja

Udział w Dożynkach Gminnych Dzień Patriotyzmu Otwarcie szkolnego ogrodu dydaktycznego Spotkanie z Marcinem Domianem Rajd rowerowy "Pożegnanie lata" Wyjazd edukacyjny do Rucianego-Nidy i Piecek Dzień Chłopaka Ślubowanie klasy I Dzień Edukacji Narodowej Dzień Papieski Bicie Rekordu Guinnessa Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego Akcja "Rekord dla Niepodległej" Pokaz glinianych figurek Udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej Wyjazd do kina Wigilia szkolna Udział w akcji charytatywnej Zasiew zboża Wyjazd do "Elektronika" w Olsztynie Wyjazd do teatru Chochół Wycieczka do Olsztynka Spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Laską Wycieczka do Gołdapi Szkolne Koło Wolontariatu Zakątki rustykalne w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym

Wydarzenia 2018/2019

Otwarcie szkolnego ogrodu dydaktycznego

     20 września 2018 r. w odbyło się uroczyste otwarciem szkolnego ogrodu dydaktycznego „PACHNACE RABATY”. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, m.in., leśników, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, przedstawicieli Rady Rodziców oraz delegacja uczniów wraz z panią dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Uczestnicy tej plenerowej imprezy mieli okazje obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów pt.  „Portrety Wielkich Polaków”.  W tym dniu posadzono również Dąb Niepodległości.

 Szkolny ogród dydaktyczny powstał w ramach konkursu:  Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w szkolnym ogrodzie dydaktycznym” organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Udział w tym konkursie przyczynił się do:

  • uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości;
  • rozpropagowania postaw proekologicznych poprzez kształtowanie szacunku do bioróżnorodności;
  • zwiększenia liczby siedlisk dla pożytecznych owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków;
  • kształcenia umiejętności tworzenia środowiska zróżnicowanego biologicznie
    i przyjaznego człowiekowi, zwierzętom i roślinom oraz dbania o nie;
  • podniesienia estetyki i funkcjonalności terenu wokół szkoły;

   Ogród ma charakter edukacyjny i powstał na bazie istniejącego już ogródka. Został on wzbogacony o osiem  rabat ziołowo-warzywnych oraz klomby kwiatowe. Każda klasa wraz z wychowawcą opiekuje się i wykonuje zabiegi pielęgnacyjne na przydzielonej rabacie.  Uczniowie w ten sposób uczą się właściwego nazewnictwa oraz pielęgnacji  roślin.  Stworzony ogród jest dodatkową „salą dydaktyczną”, dającą uczniom możliwości obcowania     z naturą i praktycznego poznawania jej. W ogrodzie  zostały zamontowane tablice, na których zamieszczono informacje o posadzonych roślinach oraz na temat historii i tradycji zielarstwa polskiego. 

Uczennice naszej szkoły podczas uroczystości otwarcia ogrodu zaśpiewały piosenkę na melodię „Gdzie strumyk płynie      z wolna”. Słowa: Joanna Sokołowska

I. Gdzie w Klonie stoi szkoła,

tam mamy mały raj,

tu ogród do nas woła:  bis

mym kwiatom wody daj!

Nam wody daj!

 

II. Sadzimy tu rośliny,

by pielęgnować je,

i zioła i byliny bis

w ogródku fajnie jest!

Tu fajnie jest!

 

III. Pracują wszystkie klasy

i wychowawcy też

więc milkną tu hałasy, bis

lecz o tym pewnie wiesz,

Zapewne wiesz.

 

IV. I gdyby przyszedł harcerz

i choćby gapą był

w pokrzywy nawet skoczył, bis

to będzie zdrowo żył

i rześki był.

 

V. A jeśli ktoś chce wrażeń,

a zdrowie mu się śni

pokrzywy to za mało,

więc trzeba zioła pić,

napary pić.

/Barbara Kozikowska/

Obejrzyj zdjęcia w Albumie fotograficznym:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klonie
    Klon 96, 12-114 Rozogi
    klonsp@wp.pl
    sekretariat.spklon@wp.pl
  • 897226327

Galeria zdjęć