W marcu 2019 roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie „Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego”-„Wsi spokojna, wsi wesoła”- czyli zakątki rustykalne w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym.
Nasz Szkolny Ogród Dydaktyczny „Pachnace rabaty” powstał 2012 roku w ramach konkursu „Tworzenie miniogrodów przy placówkach oświatowych jako źródła informacji, miejsca obserwacji i praktycznej nauki zjawisk przyrodniczych” organizowanego przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i ich rodziców co roku teren naszego ogrodu zmienia się.
W 2018 roku utworzono: klomby kwiatowe, rabaty ziołowe, ogródek warzywny oraz wzbogacono istniejący ogród o nowe odmiany drzew i krzewów.
Wiosną 2019 roku nasz ogród został wzbogacony o ławeczkę oraz doniczki wykonane z zaprawy cementowej, w których posadzono pelargonie i begonie. Na rabatach posadzono: różne gatunki mięty, szałwię lekarską, oregano pstre, cząber górski, bazylie, lubczyk, tymianek, lawendę. Na rabatach warzywnych posadzono: pomidory, paprykę, sałatę truskawki, seler, szpinak, cebulę, cukinię jarmuż, rzodkiewkę, fasolę szparagową.
Każda rabata jest przyporządkowana jednej klasie. Uczniowie wraz z wychowawca wykonują zabiegi pielęgnacyjne, podlewają rośliny (nawet w okresie wakacyjnym).
Na froncie ogrodu utworzono klomby kwiatowe. Można na nich podziwiać: maciejkę, lawendę, mieczyki, róże, irysy, aksamitki, nagietki, cynie, begonie, floksy, słoneczniczki.
Rośliny w ogrodzie szkolnym opisano specjalnie przygotowanymi tabliczkami. Szkolny ogród dydaktyczny stał się miejscem umożliwiającym realizację zajęć lekcyjnych z różnych przedmiotów oraz terenem służącym do wypoczynku i rekreacji.
Jesienią 2019 roku zioła rosnące na rabatach zostały ścięte i ususzone. Następnie trafiły do słoiczków z odpowiednimi etykietkami przygotowanymi przez uczniów.
/Koordynator: Barbara Kozikowska/
Obejrzyj zdjęcia w Albumie fotograficznym: