W Klonie, dnia 5 października 2016 r. odbył się Dzień Patriotyzmu pod hasłem Patriotyzm - wychowanie do służby. Początkiem była Msza św. koncelebrowana z homilią patriotyczną, modlitwami za Ojczyznę i śpiewami chóralnymi. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie powstańca styczniowego Jakuba Pałaszewskiego, jedynej imiennej mogiły na Warmii i Mazurach.
Następnie uczestnicy uroczystości, w tym delegacje i poczty sztandarowe udały się do szkoły. Po przemówieniu dyrektora uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, zespół "Burśtynki" tańczył i śpiewał utwory kurpiowskie i mazurskie. Zaciekawienie również wzbudził pokaz gry indiaca (w tej dyscyplinie sportu UKS "SP KLON INDIACA" reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej). Po występach uczniów głos zabierali prelegenci różnych służb mundurowych: wojsko, policja, straż pożarna, leśnicy, koła łowieckie, służby administracyjne i samorządowe oraz delegacja IPN przedstawiając rozumienie pojęciapatriotyzmu zawarte w celach ich pracy zawodowej.
Rozmowy pokoleniowe kontynuowane były podczas degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez rodziców, nauczycieli i Sołectwo Klon, którzy zachowują tradycję pięknej, polskiej gościnności. Obecni na uroczystości mieli również okazję obejrzeć multimedialną kronikę szkolną oraz zdjęcia uroczych miejsc wsi Klon i okolic.
Patriotyczne spotkanie pokoleń było efektem współpracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klonie (dyrektora, nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników obsługi), Parafii p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Klonie (proboszcza, chóru kościelnego), Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach (dyrektora, pracowników, instruktora - artysty ludowego) oraz Wójta Gminy Rozogi.
Dzień Patriotyzmu. Patriotyzm – wychowanie do służby. Klon, 5.10.2016 r.
Refleksje
„Uczymy się na miarę swoich możliwości, pracujemy rzetelnie. Jesteśmy otwarci na współpracę i zaangażowani w zadania na rzecz środowiska przyrodniczego i społeczności lokalnej. Otwarci na świat i doświadczenia, aktywni w wychowaniu nowego pokolenia. Uczymy się szacunku dla ojców i matek. Opiekujemy się mogiłami nie tylko swoich przodków, ale także bohaterów narodowych.
W sposób naturalny i „lekki” obcujemy z tradycją i historią. Ponad dwanaście lat dzieci tańczą, śpiewają i gwarzą w zespole „Burśtynki”. Radośnie spędzając wolny czas i gruntując swoją tożsamość, dają świadectwo, że są z tego regionu.
Dbamy o duchowość …. ale też i ciało. Uprawiamy różne dyscypliny sportu, mamy też swoją perełkę – grę indiaca. Jesteśmy dumni, że na arenie międzynarodowej UKS „SP KLON INDIACA” reprezentował Polskę. Barwy biało-czerwone, ogromny wysiłek, a potem wielka radość z sukcesu, to niezapomniane chwile i chęć do dalszej pracy nad sobą i w drużynie.”
Marzena Błaszczak – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klonie
„Dom i szkoła to miejsce wzrastania i wychowania do odpowiedzialności za życie, miejsce pracy, region, krainę, Małą Ojczyznę. Wielcy bohaterowie czasów poprzednich żyli w małych miejscach - tam nauczeni szacunku do Ojcowizny - o wolną, wielką Ojczyznę walczyli.
Za Ojczyznę się modlili, Panu Bogu za wolność dziękowali, błogosławieństwo upraszali.
Wielkość jest złożona z małych, codziennych rzeczy i spraw. Wielu służy Ojczyźniew różny sposób - wojsko, policja, straż pożarna, leśnicy, koła łowieckie, służby administracyjne i samorządowe.
Uczymy się ducha ofiarności i służby na rzecz swej małej Ojczyzny, dbając o regionalizm tradycje pogranicza kurpiowsko - mazurskiego, gwarę, pieśni, tańce, patriotyzmu od powstańców styczniowych, których groby szanujemy i pielęgnujemy, dbając o sportową radość życia uprawiając grę indiaca.
Wychowanie do służby - by w ten sposób kształtować postawy ucznia i nauczyciela, z szacunkiem i autorytetem, by umieć służyć dla dobra człowieka i miejsca życia, by umieć składać egzamin z dojrzałości i odpowiedzialności za swą Małą i Wielką Ojczyznę - Polskę.”
Ks. dr Krzysztof Salamon – proboszcz Parafii p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Klonie
"Dnia 5 października odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Patriotyzmu.
Przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. żołnierzy, policjantów, leśników i przedstawicieli władz samorządowych. Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej delegacje udały się na cmentarz, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie powstańca styczniowego. Następnie wszyscy udali się do szkoły na dalszą część obchodów święta.
Po przemówieniu p. dyrektor uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego recytowali wiersze patriotyczne, zespół „Burśtynki” tańczył i śpiewał utwory z pogranicza Kurpiowszczyzny i Mazur. Wszyscy zaciekawieni byli pokazem gry indiaca.
Po występach uczniów zabierali głos przedstawiciele różnych służb mundurowych przedstawiając rozumienie patriotyzmu zawartego w celach ich zawodu.
Uczniowie Łukasz Zieliński, Michał Bujanowski, Jakub Popiołek stwierdzili , że:
„Dzień Patriotyzmu w naszej szkole był ekscytujący, ponieważ mieliśmy okazję zobaczyć różne poczty sztandarowe służb mundurowych, gdyż nasza szkoła nie posiada jeszcze sztandaru”.
Wspólny posiłek był okazją do wymiany zdań na temat szeroko rozumianego patriotyzmu".
Joanna Sokołowska - nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klonie
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.