Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 Dzień Edukacji Narodowej Dzień Papieski Dzień Patriotyzmu 25.10.2017 Narodowe Święto Niepodległości Andrzejki Bicie rekordu Guinnessa Spotkanie z misjonarzem z Brazylii Powstanie styczniowe Dzień Babci i Dziadka Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Święto Konstytucji 3 Maja Spotkanie z sokolnikiem Wycieczka Toruń - Solec Kujawski - Gniezno - Poznań Wycieczka uczniów kl. I-III do Rozóg Wycieczka przedszkolaków do Rozóg Spotkanie z historykami Rajd rowerowy do Myszyńca Dzień Rodziny Wyjazd Burśtynków do Olsztyna Wyjazd do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie Akcja profilaktyczna Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

Wydarzenia 2017/2018

Dzień Patriotyzmu 25.10.2017

25.10.2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie odbył się Dzień Patriotyzmu, który wpisuje się jako cykliczne wydarzenie mające związek z życiem szkoły i jej wierności dziedzictwu. Tegoroczny miał na celu promowanie hasła: ,, Niepodległość odzyskaną - kształtować-przekazać…”.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym w Klonie. W wygłoszonej homilii ks. Maciej  Bartnikowski, dyrektor WWD w Olsztynie dużo miejsca poświęcił różnym aspektom patriotyzmu. Podkreślił, iż patriotyzm lokalny oznacza troskę o dobro miejsca pochodzenia lub regionu. Przybliżył frgm. artykułu  Z. Kudrzyckiego ,,Pogranicze mazursko-kurpiowskie w powstaniu styczniowym 1863-1864” dotyczący powstańca styczniowego, Jakuba Pałaszewskiego. Po  Mszy delegacja uczniów Szkoły Podstawowej w Klonie (Aleksandra Jędrzejczyk, Jakub Popiołek), Wójt Gminy Rozogi oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji złożyli kwiaty na grobie Jakuba Pałaszewskiego. Delegacjom towarzyszyły poczty sztandarowe (8. Szczycieński batalion radiotechniczny w Lipowcu, Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie, Koło Łowieckie Żbik w Szczytnie, Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie, OSP w Klonie, Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach, Katolicka  Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie).

Następnie zaproszeni goście oraz mieszkańcy miejscowości udali się do budynku sali gimnastycznej ZSP w Klonie, gdzie miał miejsce dalszy ciąg spotkania. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała dyrektor ZSP w Klonie, p. Marzena Błaszczak. Zwracając szczególną uwagę na zagadnienie współczesnego patriotyzmu nawiązała do widniejącej na posterze biało-czerwonej szachownicy symbolizującej godne uczestnictwo w różnych dziedzinach życia i manifestowania swojego przywiązania do ojczyzny. Część artystyczną stanowiły występy uczniów wchodzących w skład zespołu ,,Burśtynki”, którzy zaprezentowali m. in.  taniec narodowy (przy akompaniamencie p. Jana Kani). Flesz historii uwzględniający ważne  wydarzenia przybliżyli  uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wypowiedź starszego chorążego Leszka Kaczmarczyka reprezentującego 8. Szczycieński batalion radiotechniczny w Lipowcu, połączona z pokazem broni i jej elementów w asyście towarzyszących żołnierzy. Wystąpiły również elementy musztry.

Ważne stwierdzenia dotyczące patriotyzmu, małych ojczyzn, przeszłości regionu, tradycji, patriotyzmu lokalnego zaakcentowali w swoich wystąpieniach: Wójt Gminy Rozogi - p. Zbigniew Kudrzycki, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie - p. Agnieszka Kardaś,  przedstawiciel Gminy Świętajno – p. Piotr Szopiński, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie - p. Halina Pańkowska, ks. Krzysztof Salamon - proboszcz Parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Klonie, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Olsztynie – p. Anna Kobarynka- Łysek oraz p. Krzysztof Kozłowski - redaktor ,,Gościa Niedzielnego’’.

Miłość do małej ojczyzny określa się jako patriotyzm lokalny. Oznacza on troskę o dobro miejsca pochodzenia lub regionu. Zorganizowany Dzień Patriotyzmu spowodował zaangażowanie wielu środowisk, akcentuje również ważną dla Polski datę - zbliżające się 100-lecie odzyskania niepodległości, gdyż silne przywiązanie do ojczystego kraju oraz umiłowanie miejsca rodzinnego nie wykluczają się nawzajem. Każda mała ojczyzna jest częścią całego państwa.

/tekst Alina Zdunek/

Przeczytaj artykuł pt. "Pamiętamy o bohaterach", który ukazał się w GOŚCIU NIEDZIELNYM POSŁANIEC WARMIŃSKI:

Fotorelacja z Dnia Patriotyzmu:

Obejrzyj zdjęcia w Albumie fotograficznym: